Чому нас спустошують слова критики, навіть якщо вони змішані зі щедрою похвалою? Тому що наш мозок сконцентрований на поганому. Цей негативний ефект пояснює велике і мале: чому країни впадають у катастрофічні війни, чому пари розлучаються, чому люди пропускають співбесіди на роботу, чому футбольні тренери тупо кидаються на четверте місце. Протягом усього дня сила поганого керує настроєм людей, стимулює маркетингові кампанії та домінує в новинах та політиці.
Видатний суспільствознавець Рой Баумайстер несподівано натрапив на цей фундаментальний аспект людської природи. Щоб з’ясувати, чому фінансові втрати важливіші для людей, ніж фінансові вигоди, Баумайстер шукав ситуації, в яких хороші події мали більший вплив, ніж погані. Але його команда не знайшла жодного. Їхнє дослідження показало, що погане невпинно сильніше за добре, і їх стаття стала однією з найбільш цитованих у науковій літературі.
Негативне упередження нашого мозку має еволюційний сенс, оскільки воно тримало наших предків напоготові до фатальних небезпек, але воно спотворює нашу перспективу в сучасному медіа-середовищі. Безперервний шквал поганих новин і розпалювання криз змушує нас почувати себе безпорадними і змушує нас боятися і злитися. Ми ігноруємо наші численні благословення, воліючи прислухатися до голосів, які говорять нам, що світ піде до пекла.
Але як тільки ми визнаємо нашу негативну упередженість, раціональний мозок зможе подолати силу поганого, коли воно шкідливе, і використовувати цю силу, коли це корисно. Насправді, погані розриви та погані відчуття створюють найпотужніші стимули стати розумнішими та сильнішими. При правильному розумінні погане можна використати в абсолютно добре.
Як зазначають науковий журналіст Джон Тірні та Баумайстер у цій обширній книзі, ми можемо прийняти перевірені стратегії, щоб уникнути пасток, які прирікають стосунки, кар’єру, бізнес і нації. Замість того, щоб впадати у відчай у тому, що не так у вашому житті й у світі, ви можете побачити, наскільки все йде правильно — і як зробити це ще краще.
Про авторів
Джон Тірні - редактор і автор статей у City Journal. Також він пише статті для наукової колонки «Findings» у New York Times. Його письменницька діяльність принесла йому нагороди від Американської асоціації розвитку науки та Американського інституту фізики.
Рой Баумайстер - психолог, дослідник в університеті Університет Квінсленда, який вивчає, причини, які змушують нормальних дорослих думати, почуватися та вчиняти саме так, а не інакше. Він відомий роботами про індивідуальність та ідентичність, ефект негативності, соціальне неприйняття та потребу бути частиною групи, самоконтроль, самооцінку та як люди знаходять сенс життя.